pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Co, gdzie, kiedy?

 • 15 czerwca 2021
 • 15 września 2021
 • wyświetleń: 9093

Ruszyła kwalifikacja wojskowa - terminy w powiecie

Od 13 września do 22 października w powiecie pszczyńskim zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa. W ubiegłym roku z powodu epidemii trzeba było ją skrócić, dlatego tym razem przed komisją lekarską stanie więcej osób. Wyznaczono terminy dla mieszkańców poszczególnych gmin.

kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa · fot. Powiat


- Kwalifikację wojskową wprowadzono w 2009 roku. Zastąpiła ona powszechny pobór do wojska. Cel pozostał jednak ten sam, zebranie informacji o stanie zdrowia młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński, który w dniu rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu pszczyńskiego spotkał się z komisją lekarską.

W tym roku w powiecie pszczyńskim kwalifikacji wojskowej podlega ponad 530 młodych mężczyzn z rocznika 2002 i przeszło 300 mężczyzn z roczników starszych - w sumie prawie 850 mężczyzn oraz 31 kobiet.

Powiatowa Komisja Lekarska przebada 267 mieszkańców gminy Pszczyna, 202 mieszkańców gminy Pawłowice, 119 mieszkańców gminy Miedźna, 138 mieszkańców gminy Suszec, 61 mieszkańców gminy Goczałkowice-Zdrój oraz 48 - gminy Kobiór.

Komisja przyjmuje w budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie przy ul. Bogedaina 24 w okresie od 13 września do 22 października od poniedziałku do piątku w godz. 13.00 - 17.00.

Przewodniczącym Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Powiatu Pszczyńskiego jest Bogumił Krzepina.

- Życzę otrzymania zdolności do czynnej służby wojskowej, odpowiedniego wkroczenia w dorosłe życie i tym samym otwarcia sobie furtki do wszystkich rodzajów służb mundurowych - mówił ppor. Krystian Baca z Wojskowej Komedy Uzupełnień w Tychach.

Bogedaina 24, PZS nr 2
Komisja przyjmuje w budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie przy ul. Bogedaina 24 · fot. powiat


Do Kwalifikacji Wojskowej stawią się m.in. mężczyźni urodzeni w 2002 roku, mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby urodzone w latach 2000-2001 uznane za czasowo niezdolne do pełnienia służby. Do stawiennictwa mogą zostać wezwane także kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.

Ważne! Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą:

 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport),
 • posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,
 • aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy,
 • dokumenty potwierdzające wykształcenie lub zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.


Terminy kwalifikacji wojskowej mężczyzn z poszczególnych gmin: • Gmina Pszczyna: 5-15 października,
 • Gmina Miedźna: 28 września - 4 października,
 • Gmina Pawłowice: 13-21 września,
 • Gmina Kobiór: 4-5 października,
 • Gmina Goczałkowice-Zdrój: 18-19 października,
 • Gmina Suszec: 21-28 września.


Termin kwalifikacji wojskowej kobiet:20 października.

ar / pless.pl, źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.