pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 30 sierpnia 2021
  • 6 września 2021
  • wyświetleń: 2665

Narodowe czytanie: wspólna lektura Moralności pani Dulskiej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejska biblioteka" podaj

Za nami:

W sobotę, 4 września okoliczne biblioteki zapraszają do udziału w Narodowym Czytaniu. W tym roku w całej Polsce czytamy "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Uwaga! W gminie Miedźna wydarzenie odbędzie się tydzień później, a w Pawłowicach we wtorek, 7 września.

Narodowe Czytanie 2021 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie - 04.09.2021 · fot. M-PBP Pszczyna


Trwa dziesiąta odsłona Narodowego Czytania. To akcja, propagująca znajomość literatury polskiej, podczas której publicznie czytane są fragmenty dzieł. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Narodowe Czytanie w PszczynieMiejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie do wspólnego czytania zaprosiła 4 września do czytelni przy ul. Piastowskiej 1. Powyżej fotorelacja.

Narodowe Czytanie w Goczałkowicach-ZdrojuPonownie wspólnie poczytaliśmy także w Goczałkowicach. Tamtejsza Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała Narodowe Czytanie 4 września od godz. 11.00 na werandzie przed siedzibą GBP. Współorganizatorem było Stowarzyszenie "take tam" im. Artystów Międzywojnia.

Loading...


Narodowe Czytanie w PawłowicachW Pawłowicach do udziału w ogólnopolskim wydarzeniu z gościnnym udziałem grupy teatralnej "Do ustalenia" tamtejsza biblioteka zaprasza natomiast we wtorek, 7 września do czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej.

Narodowe Czytanie w WoliW Woli natomiast Narodowe Czytanie odbędzie się tydzień później - w sobotę, 9 września ze względu na organizację innych imprez w dniu 4 września.

Gabriela Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012r, wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa, czy opowiadania Brunona Schulza.

narodowe czytanie  2021


NARODOWE CZYTANIE 2021


narodowe czytanie  2021


NARODOWE CZYTANIE 2021

ar / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój, Miejsko-Powiatowa Biblioteka w Pszczynie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejska biblioteka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejska biblioteka" podaj