pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 22 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 1406

[ZDJĘCIA] Anioły na Zamku - muzeum otwarte na niepełnosprawnych

Pełen emocji dzień spędziły Kulejące Anioły z Piasku wraz ze swoimi opiekunami w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Większość z podopiecznych była w tym pięknym miejscu po raz pierwszy, dlatego też zainteresowanie wychowanków Domu cennymi zabytkami, było duże.

Anioły na Zamku - wizyta podopiecznych Domu Kulejących Aniołów w Muzeum Zamkowym - 08.2021 · fot. PSONI Pszczyna


Podopieczni Domu Kulejących Aniołów w Piasku spędzają czas aktywnie, zwiedzając ważne miejsca w regionie. Tym razem, oprócz zwiedzania Muzeum, uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, które odbyły się w Stajniach Książęcych.

- Bardzo się cieszymy, że Kulejące Anioły po raz kolejny odwiedziły Muzeum Zamkowe w Pszczynie, tym razem, by uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. Elementem naszej misji jest jak najszersze otwieranie się na publiczność o bardzo różnych potrzebach. Wychodzenie naprzeciw i odczytywanie potrzeb, jest nie tylko naszą powinnością względem publiczności muzealnej i ważnym elementem naszego funkcjonowania, ale i działaniem dającym nam wiele energii, satysfakcji i radości - mówi Maciej Kluss, Dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

- Systematycznie współpracujemy z instytucjami, organizacjami, placówkami oświatowymi, rodzicami dzieci ze szczególnymi potrzebami. W trakcie wizyty w Muzeum realizujemy różnorodne działania edukacyjno-animacyjne, zachęcamy uczestników do aktywnego udziału w kulturze i sztuce oraz do własnych działań twórczych. Efektem tej współpracy są na przykład nawiązane przyjaźnie czy wystawa prac plastycznych w ramach konkursu "Moja przygoda w Muzeum", którą co roku prezentujemy w Stajniach Książęcych. Na bieżąco dostosowujemy też ofertę zwiedzania Muzeum do osób z dysfunkcjami. Zapraszamy do wizyty w pszczyńskim pałacu, którą ułatwią m.in. platformy, windy i przenośne szyny, aplikacja z audiodeskrypcją, a także wideoprzewodnik oferujący pełne oprowadzanie w języku migowym - podkreśla dyrektor.

- Każdy wyjazd naszych dzieci do takich miejsc to dla nas wyzwanie, ale cieszymy się, że nasze Anioły mogą tak jak zdrowe dzieci podziwiać zabytki, poznawać ważne miejsca dla historii regionu. Jestem przekonana, że zapamiętają ten wyjazd na długo. Dziękuję Panu Posłowi Grzegorzowi Gaży oraz Dyrektorowi Muzeum Maciejowi Klussowi za sprawienie naszym dzieciom wielkiej radości - mówi Krystyna Fuławka, Przewodnicząca pszczyńskiego Koła Polskiego Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Z inicjatywą zorganizowana takiej wycieczki dla Aniołów wyszedł Dyrektor Muzeum Maciej Kluss oraz Poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża.

- Ogromnie się cieszę, że mogłem włączyć się w tę inicjatywę. Za jeden z głównych celów mojej pracy postawiłem sobie szerokie działania na rzecz osób wymagających szczególnej troski. W zeszłym roku w tych pięknych murach odbył się Koncert Charytatywny "Pamięci Powstańców z Pomocą Aniołom", a dziś mogliśmy zaproponować Aniołom zwiedzanie Pszczyńskiego Zamku. Cieszę się, że udało się to zrealizować dzięki życzliwości Dyrektora Placówki oraz pracowników tej jednostki - mówi Grzegorz Gaża, Poseł na Sejm RP.

Przypomnijmy, że dokładnie rok temu został wydany na płycie DVD Koncert Charytatywny "Pamięci Powstańców z Pomocą Aniołom" w 100. rocznicę II Powstania Śląskiego.

Całość została zrealizowana w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie. W nagraniu poezja powstańcza przeplata się z utworami muzycznymi, wykonywanymi przez lokalnych artystów oraz wychowanków Domu Kulejących Aniołów. Płyta jest upamiętnieniem Powstańców walczących o przyłączenie Śląska do Macierzy oraz wyrazem wdzięczności dla ludzi dobrej woli, którzy od lat wspierają Kulejące Anioły.

Ze względu na duże zainteresowanie wydawnictwem, ostatnio zostały dodrukowane płyty w ilości 600 sztuk.

Koncert charytatywny, którego patronem medialnym był portal pless.pl, można również obejrzeć na kanale YouTube:

Katarzyna Raszka / pless.pl, źródło: PSONI Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.