Zdrowie

  • 21 września 2023
  • wyświetleń: 294

Diagnoza ADHD u dziecka - co robić?

Materiał partnera:

Nadmierna ruchliwość, trudności z koncentracją uwagi, impulsywność to najbardziej charakterystyczne objawy ADHD. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak wygląda diagnoza i jak znaleźć odpowiedniego psychologa dziecięcego.

adhd formed scrabble blocks


Diagnoza ADHD u dzieci - jak się odbywa?



Uważna obserwacja zachowania dziecka jest bardzo ważna. To tak naprawdę pierwszy krok, aby przekonać się, czy wizyta u psychologa jest konieczna. Warto ją rozważyć w przypadku występowania objawów takich jak:

  • Zaburzenia uwagi i koncentracji - dziecko jest roztargnione, nie przywiązuje wagi do szczegółów, wykonywanie różnego rodzaju zadań odkłada na ostatnią chwilę, ma problemy z pamięcią.
  • Impulsywność - dziecko jest niecierpliwe, może podejmować niebezpieczne działania, aby zwrócić na siebie uwagę. Jednym z objawów ADHD jest także wyrażanie emocji bez zastanawiania się nad konsekwencjami.
  • Nadmierna ruchliwość - dzieci borykające się z ADHD potrzebują być w ciągłym ruchu, często zachowują się także niestosowanie do okoliczności.


Diagnoza ADHD u dzieci powinna rozpocząć się u specjalisty. Jeśli nie masz pewności, czy terapia jest koniecznością, pamiętaj, że konsultacja do niczego nie zobowiązuje. W podjęciu decyzji pomocne będą także informacje pochodzące ze sprawdzonego źródła. Znajdziesz je na przykład tutaj: https://psychologwnecie.pl/. Wystarczy kliknąć Rodzaje terapii, a następnie Terapia dla dzieci.

Diagnoza ADHD obejmuje ocenę funkcjonowania dziecka i badania z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi psychologicznych. Zazwyczaj jest to kilka spotkań z psychologiem. Konieczna jest także wizyta u psychiatry dziecięcego. Diagnoza ADHD u dzieci nie zawsze musi odbywać się stacjonarnie. Jeśli z jakichś powodów nie możesz lub nie chcesz udać się z pociechą na taką wizytę, warto spróbować konsultacji online. To coraz popularniejsze rozwiązanie, które ma wiele zalet i cieszy się pozytywnymi opiniami.

Psycholog dziecięcy - jak wybrać odpowiedniego specjalistę?



Dobry psycholog dziecięcy powinien mieć odpowiednie wykształcenie, znaczenie ma także doświadczenie. Profesjonalista to osoba empatyczna, cierpliwa, komunikatywna, ważne jest też profesjonalne podejście do wykonywanej pracy. Jak wybrać odpowiedniego specjalistę? Psycholog dziecięcy cieszący się uznaniem wśród rodziców może pomóc Twojemu dziecku. Zanim więc zdecydujesz się na konkretną osobę, warto sprawdzić opinie. Na stronie internetowej kliniki możesz znaleźć także wiele przydatnych informacji na temat doświadczenia konkretnego psychologa, co też jest ważne.